انواع قهوه

انواع قهوه

قهوه ربوستا-عربیکا

قهوه دومین نوشیدنی پر طرفدار جهان ، دنیای گسترده و زیبایی دارد که با شناخت آن میتوانید سطح کیفیت قهوه‌ای که میل می‌کنید را بشناسید و بهترین قهوه ها را بنوشید .
به طور کلی قهوه به دو نوع ؛ روبوستا و عربیکا دسته بندی می‌شوند و بقیه‌ی انواع قهوه‌ای که در طول روز نوش جان می‌کنید در یکی از این دو دسته بندی قرار می‌گیرند . در این مقاله از آی گراش به ویژگی های ظاهری و طعم هر کدام از این قهوه ها خواهیم پرداخت تا در نهایت بهترین قهوه متناسب با ذائقه خودتان را انتخاب کنید .

قهوه ربوستا-آی گراش
درخت این قهوه بیشتر در ویتنام می‌روید که جزو بهترین مزارع قهوه در جهان هم قلمداد می‌شود . ارتفاع درختان آن گاه به بیش از 10متر میرسد و تنه‌ی آن قطور‌تر از درختچه‌های عربیکا است . این درخت در برابر کم آبی مقاوم تر است و به دلیل پایین بودن هزینه‌ی کاشت آن ، قهوه‌ی روبوستا ارزان تر است .
این قهوه ؛ قند ، اسیدینه و چربی کمتری نسبت به عربیکا دارد ولی در مقابل کافئین آن بسیار بیشتر است . ویژگی های این قهوه عبارتند از ؛
– کم چرب
– کشت آسان
– کافئین بالا
– چربی سوزی (بهبود عملکرد فیزیکی بدن)
– هزینه‌ی کشت پایین تر
و اما از معایب این قهوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
– طعم خسته کننده
– تلخی بالا
– کیفیت پایین
قهوه عربیکا آی گراش

همانطور که از اسم آن پیداست این قهوه در مناطق یمن ، اتیوپی ، سودان جنوبی و گواتمالا رشد می‌کند . ارتفاع این درخت حدود 2 متر است و قطر تنه‌ی درخت آن از گیاه ربوستا نازک تر و ضعیف تر است . این گیاه به شرایط آب و هوایی بسیار حساس است که می‌توان یکی از دلایل گران قیمت بودن آن را همین حساسیت دانست .

بیش از75 گونه مختلف قهوه وجود دارد که 70% آن از گونه عربیکا است . دانه های قهوه‌ی عربیکا به لحاظ ظاهری بیضی شکل تر از بقیه‌ی قهوه ها و سطح تخت و صاف و خط وسط آن دارای کمی انحناست . (شکل دانه قهوه عربیکا)

مزایای قهوه عربیکا :

-طعم بی نظیر و فوق العاده عالی

-ترشی کمتر

-کافئین کمتر نسبت به ربوستا

-دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان

-خاصیت ضد میکروبی

-پیشگیری از آلزایمر ، پارکینسون..

-افزایش تولید هورمون آندورفین در بدن

-کاهش وزن و لاغری به دلیل دارا بودن کافئین

-دارای پتاسیم

  • گرانقیمت ترین انواع قهوه
  • آسیب پذیری در مقابل آفات
  • دارای قند و چربی بیشتر
  • اسیدیته کمتر نسبت به بقیه‌ی قهوه ها

پس تا اینجای این مقاله متوجه شدید بصورت کلی دو نوع قهوه وجود دارد . ولی ما قصد داریم در این مقاله شمارو به دانشی در دنیای قهوه برسونیم که دیگه وقت سفارش دادن قهوه گیج نشید !

قهوه اسپرسو

اسپرسو با روش عصاره گیری و با عبور آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات آسیاب شده قهوه به مدت 30ثانیه بدست می‌آید . این قهوه غلیظ است و کافئین بالایی دارد به همین دلیل پایه‌ی بسیاری از قهوه هاست مثل :

این قهوه ترکیب اسپرسو و آب داغ است .

لته ترکیبی از اسپرسو ، شیر بدون فوم و فوم شیر است . بدین صورت که اسپرسو را در فنجان ریخته شیر بدون فوم را روی و درنهایت با فوم شیر تزئین می‌شود .

کاپوچینو :

ترکیب این قهوه درست مانند لته است با این تفاوت که شیر کمتر و فوم بیشتری دارد .

موکا :

موکا از ترکیب شکلات ، اسپرسو و فوم شیر تهیه می‌شود ؛ ابتدا شکلات را ته لیوان ریخته و سپس اسپرسو و فوم شیر اضافه می‌شود .

ماکیاتو :

ترکیبی از اسپرسو و کمی فوم شیر است .

تمام قهوه ها از دو نوع قهوه‌ی عربیکا و روبوستا درست می‌شود حال یا خالص یا  با درصد ترکیب متفاوت که در اینجا به دو دسته کامرشیال و اسپشیال بر می‌خوریم . اما تفاوت قهوه اسپرسو ، فرانسه و ترک تنها در میزان آسیاب شدن دانه های قهوه است .

قهوه ترک

قهوه ترک می‌بایست کاملا آسیاب شده و شبیه آرد باشد .

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه آسیاب درشت تری نسبت به اسپرسو و ترک دارد . نسبتا رقیق تر است و در لیوان های درشت پر می‌شود .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *