چای ماچا چیست؟

چای ماچا چیست ؟

ماچا در واقع چای سبز آسیاب شده است که دارای رنگ زمردی منحصر به فرد در کنار عطر ، بو و همچنین شیرینی پنهان و ضعیفی است .
علت خاص بودن این چای نحوه کشت آن است که مراقبت خاص کشاورزان از درختچه های آن را می طلبد ،کشاورزان با ایجاد سایه بان روی درختچه ها حدود 60درصد از نور خورشید می کاهند که این عمل باعث افزایش طعم شیرین چای و خواص کیفیت چای ماچا از طریق افزایش اسیدآمینه‌ها در آن می‌شود.
درختچه های چای ماچا در طول زمستان به خواب فرو رفته و با نگهداری مواد معدنی و عمل فتوسنتز در فصل بهار بهترین نوع چای ماچا به عمل می آید.
تولید و مصرف این چای در ژاپن بیشتراست و تلقی می شود که مبدا آن ژاپن است اما این چای اصالتا از چین می آید .
مواد تشکیل دهنده چای ماچا آمینو اسید ها و زنجیره کربن است که نقش کلیدی در سوخت و ساز بدن دارد ، معروف ترین آمینو اسید در چای ماچا کاتچین است.
ماچا همچنین جزء سوپر فودها محسوب می شود ، سوپر فود ها به آن دسته از غذاهایی که دارای منابع غنی و کاملا طبیعی هستند اطلاق می شود ، ماچا سرشار از آنتی اکسیدان ها¬ است به صورتی که یک چای ماچا برابر 10 فنجان چای سبز است یا به عبارتی 137برابر.
از دیگر سوپر فود ها می توان به انواع میوه ها و سبزیجات و همچنین خشکبار اشاره کرد که اکثرا هم در دسته بندی غذاهای گران قیمت قرار می گیرند .

روش تهیه چای ماچا

روش تهیه چای ماچا

از این چای استفاده های متفاوتی می توان کرد از جمله : استفاده از آن در ماسک های زیبایی ، نوشیدنی های گرم و سرد و حتی در تهیه انواع دسر و کیک.

بیشترین استفاده از این پودر خوش رنگ در لاته ماچا است که در یک لیوان شیر گرم نیم یا یک گرم پودر ماچا را کاملا مخلوط کرده به صورتی که ته نشین نشود (توصیه می شود از همزن های مخصوص استفاده شود) در مرحله بعد کافیست شیرین کننده دلخواه را که می تواند عسل باشد اضافه کرده و از نوشیدن این معجون خوش رنگ و لطیف لذت ببرید.

چه زمان و چه مقدار چای ماچا مصرف کنیم ؟

هر فنجان چای ماچا 50 تا 70 میلی گرم کافئین دارد و مصرف متعادل کافئین برای بدن 400 میلی گرم می باشد پس با یک محاسبات ساده نتیجه می­گیریم تا 5 فنجان چای ماچا در روز مجاز است .

نوشیدن چای ماچا

نوشیدن چای ماچا به چه افرادی توصیه می‌شود ؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم هدف هر فرد از نوشیدن چای ماچا چیست!

آیا هدف به استفاده از انرژی بخشی آن است یا هدف بیدار ماندن؟

اگر گزینه دوم مد نظر است بهتر است قهوه را انتخاب کنید زیرا کافئین موجود در هر فنجان قهوه 80 تا 200میلی گرم است.

اما توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که مصرف بیش از حد کافئین موجب بروز استرس و اضطراب و حتی پرخاشگری می شود که در این صورت توصیه نمی شود .

خواص چای ماچا

خواص چای ماچا چیست؟

– ضد سرطان بودن
-افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی بدن
-ضدالتهاب
-کنترل قند خون و آدرنالین
-سم زدایی کبد
-کاهش استرس
-جلوگیری ازپیری
-انرژی بخشی
-تقویت باکتری های مفید روده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *