هنر چشیدن چای

چشیدن چای یک هنر و همچنین یک علم است . این فرآیندی است که طی آن یک چشنده‌ی حرفه‌ای کیفیت یک چای را تعیین می‌کند.

کیفیت چای بستگی به منطقه‌ای دارد که در آن کشت می‌شود ؛ ارتفاع ، شرایط آب و هوایی ، قرار گرفتن در معرض خورشید ، باد و در نهایت فرآیند تولید در طعم چای تاثیر گذاشته و یک چشنده‌ی حرفه‌ای چای یا اصطلاحا tea taster  قادر است این تفاوت های ظریف را تشخیص دهد و بر اساس آن چای ها را مرتب و درجه بندی کند .

چشیدن چای قبل از مخلوط کردن چای انجام می شود، که روشی برای کنار هم قرار دادن انواع مختلف چای برای تولید یک محصول جدید یا فرآیند حفظ کیفیت ثابت یک محصول موجود است .

این امرتوسط سازمان بین المللی استاندارد تنظیم می‌شود ، این روش نحوه دم کردن چای را به روش استاندارد و سپس آزمایش هر گونه به طور جداگانه برای تعیین کیفیت بیان می کند. با این حال، این تنها یک دستورالعمل است و ممکن است در کشورهای مختلف که در آن چای تولید می شود، متفاوت باشد .

روش تست چای

این فرآیند شامل تزریق هر نمونه چای در آب جوش است. وزن معمولی 2 گرم است. (حدود ½قاشق چایخوری) چای به 150 میلی لیتر (½ فنجان) آب جوش اضافه می‌شود. فنجانِ چشایی چای پوشانده و به مدت 5 دقیقه می‌ماند (که در این بین 2 و نیم دقیقه هم زده می شود) . سپس دم کرده در فنجان مخصوص چینی سفید ریخته می شود و برگ تزریق شده روی یک نعلبکی یا درب چینی سفید نمایش داده می شود. این برگ تزریق شده دوباره به صورت بصری بررسی می شود. در این مرحله، عطر و قوام رنگ برگ نیز ارزیابی می شود .

فرآیند فیزیکی چشیدن چای صدای مکیدن بلندی ایجاد می کند. این کار برای این است که چای را با اکسیژن فراوان مخلوط کنید و آن را در تمام قسمت های زبان و کام بچرخانید. پس از شناسایی کیفیت چای، چای باقی مانده در دهان قبل از انتقال به نمونه بعدی از دهان خارج می‌شود .

فرآیند بالا طیف گسترده ای از ویژگی ها را تعیین می کند، مانند تازگی، سختی، پر بودن و غیره. اصطلاحات چشیدن چای شامل فهرست بلندبالایی از این خصوصیات است، اگرچه همه مزه‌کنندگان به طور مداوم از این اصطلاحات استفاده نمی‌کنند .

چشندگان حرفه‌ای چای در سریلانکا قبل از حراج هفتگی چای، حدود 10000 تا 11000 نمونه چای دریافت می کنند که از بین آنها آنچه را که باید چشیده شود انتخاب و در نهایت با توجه به سفارشات خود ارزیابی می کنند، این یک روند مداوم هر هفته آنهاست .
طعم هر نمونه به اندازه برگ، رنگ، شکل و روش های پردازش آن بستگی دارد .

پس از دم کردن چای ، روشنایی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد . سپس رنگ، شفافیت و عطر آن را بررسی می‌کنند که فاکتور های کلیدی برای بررسی هستند . چای نه تنها به صورت مایع آزمایش می‌شود بلکه به صورت بصری نیز می‌توان آن را آزمایش کرد (بو کردن ، لمس کردن ) .

لمس فقط با فشار دادن برگ های خشک چای در دست شما بررسی می شود. اگر تازه باشد، احتمال خرد شدن و ترد شدن برگ های چای کمتر است .

به دلیل اینکه تست بیش از 1000 نمونه‌ی چای در هفته عملا غیر ممکن است ، بررسی آن به صورت بصری منطقی تر به بنظر می‌آید .

در خاتمه وظیفه‌ی یک چشنده‌ی حرفه‌ای  این است که چای با کیفیت مناسب  را پیدا کند .

همچنین قابل ذکر است که درباره‌ی فرهنگ چای در ایران اطلاعاتی را در اینجا می‌توان یافت .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *