نوروز

نوروز جشن ایرانی-باستانی ما ایرانیان است از که از دیرباز و از نیاکان پاک ما به یادگار مانده، این جشن از دل بدترین بحران های تاریخی سربرآورده و حتا حمله‌ی اعراب و مغول نتوانست این میراث پاک و گرانبها را از بین ببرد . هر ایرانی با شنیدن نام نوروز به ایرانی بودن خود می‌بالد و به روان پاک نیاکان خود که تحت بدترین شرایط این جشن ملی- میهنی را حفظ کرده‌اند درود میفرستد، باشد که زین پس اعیاد و جشن های دیگر ایرانی را نیز به شکوه و بزرگی نوروز پاس بداریم .
این جشن در کشور های فلات قاره‌ی ایران که روزگاری جزئی از ایرانشهر بوده‌اند همچنان جشن گرفته می‌شود که آداب و رسوم خاص خود را نیز دارند. این کشورها عبارتند از : ایران ، افغانستان،تاجیکستان،بخش هایی از روسیه،قرقیزستان،جمهوری آذربایجان،پاکستان،ازبکستان،عراق،سوریه،گرجستان،قزاقستان،بخش هایی از چین،آلبانی…
نوروز، نقطه اعتدال بهاری است که طول شب و روز برابر است.
نوروز در زبان فارسی به معنای روز نو و مهمترین عید سال در ایران است که قدمت آن به 3000سال قبل می‌رسد. این تعطیلات طی سالیان درازی که جشن گرفته می‌شود دستخوش تغییراتی شده و به شکل امروزی درآمده.

به احتمال زیاد براتون اتفاق افتاده که یک بسته چای 500 گرمی خریدید و پس از دم کردن اصلا از رنگ و طعمش خوشتون نیومده ولی مجبور بودید حداقل تا اتمام بسته از همین چای استفاده کنید و برای خرید بسته بعدی چای همچنان مشکل پابرجاست چون از چگونگی شناسایی چای مرغوب و مطابق ذائقه تان اطلاعی ندارید.

فارغ از اینکه شما چقدر چای را می‌شناسید باید حق انتخاب داشته باشید و با انواع مختلف چای (کله مورچه، باروتی، شکسته، قلم و چای سبز) و کشورهای تولیدکننده چای (سیلان ، هند ، ایران ، چین) آشنا شوید.

تلاش کرده ایم قسمتی تخصصی برای خرید حداقلی چای با کمترین وزن ممکن آماده کنیم. که انواع چای ریز و درشت با زمان طبخ، طعم، رنگ و گسی متفاوت را شامل شود تا بتوانیم ذائقه ها و سلیقه های متنوع رو پوشش دهیم .

*به جای خرید یک نوع چای به مقدار بسته بندی های موجود در فروشگاه ها، می‌توانید چند بسته 100گرمی از مرغوب ترین چای های متداول در بازار را تهیه و هر کدام که با ذائقه‌تان سازگار بود، سفارش بیشتری بدهید .

*خودتان با ترکیب چند نوع چای، مزه دلخواهتان را بسازید و سپس خرید نمایید.

نوروز در شاهنامه

در حقیقت یکی از معتبر ترین اسناد به جای مانده از قدمت نوروز، شاهنامه فردوسی است . در شاهنامه سی‌وسه بار از نوروز و باز چند بار دیگر به گونه (سر سال نو) و(ماه فروردین) که مراد همانا نوروز است، ذکر رفته است.

فلسفه پدیدآیی این جشن در شاهنامه ضمن بر تخت‌نشینی جمشید آمده است.

چو خورشید تابان میان هوا
نشسته بر او شاه فرمان‌روا
جهان انجمن شد برِ تخت او
شگفتی فرو ماند از بخت او
به جمشید بر گوهر افشاندند
مر آن روز را روز نو خواندند
سر سال نو هرمز فرودین
برآسوده از رنج روی زمین
بزرگان به شاهی بیاراستند
می و رود و رامشگران خواستند
چنین جشن فرخ از آن روزگار
به ما ماند از آن خسروان یادگار

هرچند در شاهنامه، جمشید چهارمین پادشاه ایران است؛ اما در وداها نام این شاه به گونه «یمه» (یما) و نخستین فرمان‌روا یاد شده است. پس نوروز، روز آغاز تشکیل حکومت‌داری، تمدن و تاریخ ابتدایی و اسطوره‌ای سرزمین ما و بنابراین، بزرگ‌ترین جشن این ملت است.

نوروز چگونه جشن گرفته می‌شود؟

آتش بخش مهمی از جشن‌ها را تشکیل می‌دهد،در آخرین سه شنبه سال مردم جشن آتش چهارشنبه سوری را برگزار می‌کنند که شامل پریدن از روی این آتش‌ها می‌شود که اعتقاد بر این است که در سال جدید سلامتی و خوشبختی را به همراه دارد .
ایرانیان شب نوروز را در کنار خانواده می گذرانند. شام سنتی سال نو ماهی سفید با برنج و سبزی است. بسیاری از خانواده ها به مناسبت سال نو به کودکان عیدی می‌دهند.
مردم نیز در خیابان جشن می گیرند. شعر سنتی، آواز و رقص نقش اساسی در جشن ها دارد و مردم خیابان ها را برای تماشا و شرکت در اجراها پر می‌کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *